Тема: Образи діда Платона і діда Савки —
представників українського трудового народу. Їхній моральний урок для солдатів
Мета:
·
навчальна: продовжувати роботу над
ідейно-художнім змістом оповідання О.П.Довженка «Ніч перед боєм», навчати характеризувати
образи діда Платона та діда Савки, коментувати той важливий моральний урок, який
продемонстрували ці герої власним самовідданим учинком; розкрити
значення образів діда Платона і діда Савки в ідейному змісті оповідання.
·
розвивальна: розвивати вміння вдумливо читати
твір, висловлювати власну думку про
поняття патріотизму у воєнний та мирний часи;
·
виховна: виховувати почуття патріотизму,
поваги до героїв Другої світової війни.
Обладнання: підручник, портрет Олександра Довженка.
Очікувані результати: учні вдумливо читають твір, уміють виокремити в ньому
основне , характеризувати образи діда Платона і діда Савки , пояснювати той моральний важливий урок, який
продемонстрували ці герої власним самовідданим вчинком , уміють визначати ідею твору, висловлювати думку
про поняття патріотизму , героїзму у воєнний та мирний часи.Виховання почуття
патріотизму.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І.
Організаційний момент
Готовність до уроку.
Розповідь про дідуся.
ІІ.Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
Пригадайте, де і коли відбувається розмова Івана
Дробота і Петра Колодуба?
Яким
постає Петро Колодуб на початку оповідання?
Сьогодні
спробуємо дослідити, які моральні уроки засвоїв
головний герой оповідання, уроки, які дали йому можливість стати справжнім
командиром і справжньою людиною.
ІІІ.Оголошення
теми уроку, формування разом з учнями мети уроку.
ІV.Сприймання нового матеріалу
Бесіда
1.За яких обставин Петро Колодуб познайомився з дідомПлатоном і дідом Савкою ?
Як діди ставилися до бійців?
Як бійці ставилися до дідів?
Якого народного героя згадує дід Платон ?Чому він
його згадує?
Яку роль у житті Петра Колодуба зіграла зустріч
зі старими перевізниками?
Поміркуйте, яке враження справила на Івана
Дробота розповідь Петра Колодуба.
Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання
практичних завдань
Бесіда з учнями
·
Що таке патріотизм?
·
Кого можна вважати справжніми
патріотами?
·
Чи може
патріотизм виявлятися не лише у воєнний, але
також і в мирний час? Який він матиме за
таких умов вигляд?
·
Назвіть патріотів, які жили у воєнні часи.
·
Назвіть
патріотів, які виявили свою любов до
рідної країни в мирний час.
·
Чи можна
вважати діда Платона та діда Савку патріотами?
·
Чи можна вважати патріотом
Петра Колодуба? Відповідь аргументуйте.
·
Чи були патріотами солдати, які відступали?
Цитатна
характеристика-аналіз головних образів твору (див. додаток) Бесіда з учнями
·
Чому Олександр Довженко обрав героями людей простих, зовсім не героїчної зовнішності?
·
Чи можемо ми побачити героїв із боку, очима інших персонажів?
·
Який образ викликав у вас особливу симпатію? Чому?
·
Який образ, навпаки, викликав у вас
антипатію? Чому?
Коментар
учителя
«Ніч перед
боєм» — це розповідь про дідів, із якими зустрічався сам О.П.Довженко. Уперше твір
було надруковано як нарис, як документ. Жанрове визначення «оповідання» з’явилося
в пізніших передруках.
СТОРІНКА ТЕОРІЇ ЛІТЕРАТУРИ
(НАРИС,ОПОВІДАННЯ, КОНТРАСТ)
Сам же О.П.Довженко був
переконаний, що в центрі твору має бути образ сучасника, достойний слави
предків. «В нашу, величнішу від усіх великих воєн, в цю от трагедійну пору,
невже ж бо нікого поставити на зразок у великі горді лави? Невже, пак, нікому
стати поруч? Невже так висохли, позморщувались душі? Чи не звелися лицарі? Чи
не змарнів наш рід? Ні, не змарнів наш рід! Не перевелися й лицарі на нашій
землі. Жива душа народна. Є кому стати з Богуном і з Байдою, є кому стать!» І в
оповіданні «Ніч перед боєм» письменник створив героїчні образи так, як це робив
український народ у своїх думах та піснях.
Герої твору
є носіями кращих рис характеру людини — захисника Вітчизни. Їм властива
твердість духу, нескореність ворогові; любов до батьківщини, волелюбність.
Події виписані в романтично-піднесеному стилі, у творі все величне, незвичайне.
Письменник описує такий стан душі, коли в останні хвилини життя людина
почувається могутньою. Такий капітан Колодуб, що «з любого пекла виходив
переможцем». Цим він нагадує героїв фантастичних казок, для яких не існувало
жодних перешкод, усі труднощі вони долали легко. Змальовуючи образ Колодуба, О.П.Довженко використовує
прийом контрасту. Портретна деталь («на вид ви такий, пробачте, і маленькі і не
дуже неначебто й здорові») є протиставленням до непереможної сили людського духу.
Образи дідів — «добрих річних духів» — є уособленням краси і величі
українського народу. Письменник не зосереджується на розкритті їхніх
характерів, бо його завдання — за допомогою цих персонажів загострити в читачів
почуття ненависті до ворога, закликати до останнього подиху боронити кожен
шматочок рідної землі.
V.Підсумок
уроку
Зустріч з письменником. Вам є що сказати цій
людині.
(Для Колодуба урок дав простий дідусь, а для мене - Довженко).
VІ.
Домашнє завдання
1.Знати характеристику дідів-перевізників.
2.Підготуватися до виразного читання
уривків твору.
3. «Твій проект» - готують учні, рівень знань яких - високий.
Комментариев нет:
Отправить комментарий