вторник, 7 марта 2017 г.

Українська мова ,7 клас Тема: Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Дієприкметник». Морфологічний розбір дієприкметників.

       Тема: Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Дієприкметник».
                   Морфологічний розбір дієприкметників.
   Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про дієприкметник як
           особливу форму дієслова, удосконалити навички визначення граматичних
           ознак дієприкметників, морфологічного розбору;
            розвивати творчі вміння вживати дієприкметники у власних висловлюван-
            нях;
            виховувати в учнів повагу і любов до природи, уміння помічати її красу.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого.
Обладнання: роздатковий матеріал, таблиця «Дієприкметник».
Епіграф уроку: «Геній- це великий талант, помножений на каторжну працю й наділений на безжалісну вимогливість до себе (В.Герасимчук).
                                                     Хід уроку
І.Організаційний момент.
Учитель (у ролі Морфології):
- Сьогодні я прийшла до вас зі своїми синочками.Як їх звати, відгадайте.Так, це Дієприкметник і Дієприслівник.А з собою вони принесли чарівну квітку знань, на кожній пелюсточці завдання для вас, знаючих учнів.Я впевнена, що на кінець уроку у кожного із вас на парті з’явиться така сама квітка знань, бо за правильні відповіді даватиметься пелюстка.
Дієприкметник:
- Брате Дієприслівнику, ти сьогодні будеш свідком того, як учні гарно знають мою біографію.
ІІ. Ознайомлення з темою, метою й завданнями уроку.
Пояснення епіграфу уроку.
Визначення самостійно учнями мети, завдань уроку.
ІІІ.Виконання системи завдань на узагальнення практичних умінь і навичок.
Від чарівної квітки відриваємо пелюстки і виконуємо завдання.
1 пелюстка.Розподілити у дві колонки активні і пасивні дієприкметники:
Граючий, чаруюча, зів’яле, усміхнений, зірвані, достиглий, вирощений, міцніючий, вміщений, спечена.
2 пелюстка. Дієприкметниковий зворот.
-Що ми називаємо дієприкметниковим зворотом? Як виділяється у реченні?
Підкресліть у епіграфі дієприкметниковий зворот.Охарактеризуйте.
Накреслити схему до дієприкметникового звороту, який записано на дошці.
Кожне дерево, зрубане на землі, показує, що щось природне підтято вже і в людській душі (В.Підмогильний).
3 пелюстка.Відмінювання дієприкметників: замріяний ліс, замріяне поле, замріяна нива (перевірка, аналіз помилок).
4 пелюстка.Безособові форми на -но, -то.
Робота з підручником. Виконання вправи 140
ХВИЛИНКА-ВІДПОЧИНКА.СКАЖІТЬ ШВИДКО , ЯК ЗВАТИ ДІЄПРИКМЕТ-
НИКА: відкрити, спекти, одягти, відкрити, знайти, вишити.
5 пелюстка. Орфограма.
Словниковий диктант. Утвори від дієслів дієприкметники. Пояснити орфограми.
Пекти - печений, скосити - скошений, узгодити - узгоджений, мостити - мощений, об’їздити - об’їжджений.
6 пелюстка. Розбір дієприкметника.
І молодою дниною ідеш літами й веснами, заквітчана людиною, її руками чесними.
Заквітчана- особл.форма дієсл.- дієприкметник, початкова форма- заквітчаний, має залежне слово людиною, докон. виду, минулого часу, жіночого роду, однини, Н.в., пасивного стану, у реченні виступає означенням.
7- стеблинка.Зв’язне мовлення.
1.Чому повинні існувати такі частини мови, які віповідають на питання який? яка? яке?
2.Визнач тип і стиль мовлення.
3.Дай назву тексту. Перекажи зміст.
Цвітуть соняшники. Озвучені бджолами, вони чомусь схожі для мене на круглі кобзи, які земля підняла зі свого лона на високих живих стеблах. Живе тіло кобз, пахуче, припорошене жовтим пилом, поросле пелюстками, світиться й золотіє, щось промовляє своєю широкою, незгасаючою усмішкою.Скільки того сміху на городі - всі соняшники сміються, веселі, тільки підійди до них.
Гра «Мікрофон». Продовжити усно висловлювання, використовуючи матеріал підручника:
Дієприкметник - це…
У реченні виконує роль…
Дієприкметник із залежними словами…
ІV. Підсумок уроку.
-Перед вами красивий букет живих та штучних квітів. Дивлячись на них, називайте дієприкметники.
(Виплекані; не вирвані, а зрізані; створені; вирощені; чаруючі наше око; зроблені золотими людськими руками).
-Проаналізуйте свою діяльність на уроці за схемами:
Я МОЖУ…
Я ЗНАЮ…
Я ВМІЮ…
- А тепер подивіться, яка у вас квіточка.У кого вона має найбільше пелюсточок, той сьогодні має найкращу оцінку.


Дієприслівник:
- Які чудові та багатопелюсткові у вас утворилися квіти.Бо, дійсно, добре знаєте біографію мого брата Дієприкметника. На наступному уроці зустріч буде зі мною, і я впевнений, що і мою біографію ви знатимете на 12 балів. До зустрічі та успіхів вам!
Учитель: Трудіться, працюйте, завжди будьте вимогливими до себе, тоді станете геніями. Адже геній - це великий талант!
V. Домашнє завдання.
Вправа 145.
Диференційоване завдання. Скласти висловлювання у науковому стилі на лінгвістичну тему: «Роль дієприкметника у мові й  мовленні».


Комментариев нет:

Отправить комментарий