Тема: Олександр Довженко-
видатний український кінорежисер і письменник.
«Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства .Розповідь про
родину
Сашка.
Мета: ознайомити учнів з
найголовнішими фактами біографії О.Довженка , змістом
фрагментів кіноповісті «Зачарована Десна», розвивати вміння виразно
читати
епічний твір, виділяти в тексті різні види описів, пояснювати їхню роль,
виховувати любов до рідних і близьких людей,
до природи, почуття
прекрасного і естетичний смак , оптимізм та життєрадісність.
Цілі.
Учні знають:
кілька фактів із життя
письменника;
зміст уривків кіноповісті «Зачарована Десна».
Учні вміють:
виразно читати найяскравіші фрагменти;
розповідати про Сашкову родину.
Тип
уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання : портрет О.Довженка,
ілюстративний матеріал, книжкова полиця.
ХІД УРОКУ
І.МОТИВАЦІЙНИЙ
ЕТАП.
1.Етюд «Іскорки
доброти».
2.З’ясування емоційної
готовності до уроку.(Визначити готовність до уроку за допомогою дієслів).
3.Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних
знань.(Незакінчене речення: «Думаю,
О.Довженко…», «На мій погляд, у кіноповісті
«Зачарована Десна» автор…»).
ІІ.ЦІЛЕВИЗНАЧЕННЯ
ТА ПЛАНУВАННЯ.
1.Визначення вчителем теми та мети вивчення твору О.Довженка.
ІІІ.ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
1.Знайомство з Довженком:
а) «Про
що розповідає портрет» (Психологічна характеристика особистості письмен-
ника на
основі аналізу портрета);
б) розповідь учителя про О.Довженка.
- На околиці Сосниці , що на Чернігівщині,
стоїть присадкувата хата.
Тут, 10
вересня 1894 року, народився Довженко.
Мале білоголове хлоп’я.
Зустріч з Десною.
Сім’я хліборобів, чумаків.
Любов до малювання.
Навчання в початковій, вищій початковій
школі.(Інсценування: батько,учитель, син)
Навчання в Глухівському педінституті .
Вчителювання у Житомирі, Києві. Жив у Варшаві,
Берліні, Одесі, Москві.
Помер на чужині, у Москві, у 1956 році.
Творча спадщина: 14 документальних фільмів, 15
літературних сценаріїв і кіноповістей, дві п’єси, автобіографічна повість,
понад 20 оповідань і новел, ряд публіцистичних статей .
Підсумок вчителем робиться за структурно-логічною
схемою.
-Але не можна поставити крапку в біографії
письменника, не послухавши про одну із
цікавих сторінок кінорежисера.
Історична
сторінка ( представляє вчитель історії)
- Олександр Петрович Довженко у 50-х роках був на
Каховщині. Йому випала
можливість
виїхати у довготривале творче відрядження на будівництво
Каховської
ГЕС. Будівництво ГЕС відбувалося з1950 по 1956 рік. Місто виростало на
місці села Ключового . У 1958 році налічувалося 25 тисяч жителів, народилося
1000 дітей.
У музеї
міста Нова Каховка є такий запис, залишений Довженком: (ст.книги «Херсонщина»)
-Ми
гордимося тим, що Довженко був на нашій славній землі, складаємо шану мит-
цеві, який
кликав думати про велике, думати серцем, думати красиво.
Розповідь вчителя про створення « Зачарованої
Десни».
-Створював 14 років. Багато чи мало?
В українській літературі можна знайти чимало
оповідань, повістей про «босоноге
дитинство»- всі вони дуже схожі між собою. А от
«Зачарована Десна» і дотепер зали-
шається єдиним унікальним у цьому жанрі твором. У чому ж полягає її феномен? Квітень
1942 року. Чернігівська земля і рідна Сосниця тоді горіли в «полум’ї страшного
фашистського суду. Пізніше автор напише: «Горів і я тоді у тім вогні, загибав
усіма смертями людськими. Вчора , пишучи спогади про дитинство, про хату, про
діда, про сінокіс, один собі в малесенькій кімнатці сміявся і плакав. Боже мій,
скільки ж прекрасного і дорогого було в моєму житті, що ніколи-ніколи не
повернеться!
Скільки краси на Десні, на сінокосі і
скрізь-усюди, куди тільки не гляне моє душевне
око».
Всі дії відбувалися на березі Десни. Колись вона
на все життя зачарувала малого Сашка. І тому не міг Олександр Петрович не
показати її нащадкам, називаючи «ді-
вице
Десно», «далека красо моя».
б) характеристика річки вчителем географії.
- Тиха,
рівнинна, з розкішними луками, гаями, вербами, пахощами сіна, вечірніми зорями
й вранішніми туманами. Вона є найдавнішою і найповноводнішою притокою Славути - 1126 км . Ось чому тут
високі весняні повені й низька літня межень.
Правий берег високий, порізаний ярами. Русло нестійке, звивисте, заплава
широка.
Безліч рукавів, стариць, озер, тихих очеретяних займищ. ЇЇ найбільші
притоки:
Сейм, Остер, Болва, Судость,
Снов.
Пристані: Новгород-Сіверський, Макошине, Чернігів, Остер.
Інсценування ученицею образу Десни.
- Благословенна будь, моя
незаймана дівице Десно, що, згадуючи тебе вже много
літ, я завжди добрішав, почував себе невичерпно багатим і щедрим. Так
багато
дала ти мені подарунків на все життя.
Далека красо моя! Щасливий я, що народився на твоєму березі, що пив
у
незабутні роки твою м’яку, веселу, сиву воду, ходив босий по твоїх
казкових
висипах, та слухав рибальських розмов на твоїх човнах і казання старих
про давнину,
що
лічив у тобі зорі на перекинутому небі, що й досі ,дивлячись часом униз, не
втра-
тив
щастя бачити оті зорі навіть у буденних калюжах на життєвих шляхах.
2.
Робота над змістом фрагментів кіноповісті
«Зачарована Десна» :
Інсценування (діалог між батьком та Сашком)
-А
хто ж ми насправді?
-
Прочитайте описи Сашкових родичів, хати, городу, Десни.
-
Яким словом називає Довженко свою матір на початку твору?Як це її характеризує?
-З
ким порівнює свого діда?
-Як
варто оцінювати прокльони баби Марусини?
-Якими рисами наділяє письменник свого батька?
-Поясни вислів : «жили в повній гармонії з природою».
Колективна характеристика Сашка ( всі відповіді підтверджуються цитатами
з
тексту):
-Чим
цікавився хлопчик?
-Що
він любив?
-Як
ставився до рідних?
-Назвіть риси характеру героя.
-Як
ви ставитесь до Сашка?
РОБОТА У ГРУПАХ
За
поданою схемою розпишіть один з уривків повісті як кіносценарій.
ІV. РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП.
1.Оцінка власної діяльності .
-- У вашому віці ваша душа добра, щира і відкрита. То ж поповніть її тим, чим збагатилась вона на уроці (
вкладають у «душу» нові засвоєні якості на уроці).
V. Підсумок урок
-- У творі -- духовна опора кожного із нас. Хочете згадати своє дитинство,
відчути доброту, візьміть до рук «Зачаровану Десну».
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
-- Підготувати переказ уривка, який
найбільше запам’ятався.
( Стор. 108-109 )
Комментариев нет:
Отправить комментарий