вторник, 7 марта 2017 г.

Українська література, 7 клас.Тема: Ліна Костенко. «Чайка на крижині», «Крила».

Тема. Ліна Костенко. «Чайка на крижині»,  «Крила».
Розгорнута притчева метафора про глибоке духовне наповнення людини – її крилатість, шо проявляється індивідуально. Духовне багатство – найбільший скарб у житті.
Мета.; виразно читати диптих, коментувати метафоричний підтекст образів, розкрити духовне наповнення людини — її «крилатість», що проявляється індивідуально, звертаючи увагу на духовне багатство як найбільший скарб у її житті; розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, співставляти, узагальнювати; виховувати почуття поваги, пошани до людини, її творчих та індивідуальних здібностей, прищеплювати любов до мистецтва слова.
Обладнання: збірки поезій, портрет письменниці, відеозапис читання вірша «Крила» Б.Ступкою,образ маленької душі дитини (витвір із кольорового паперу), дві скриньки зі скарбами.
                                       Хід уроку
І. Організаційний момент
Визначення настрою учнів за кольоровою палітрою.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вступне слово вчителя (Зв'язок із раніше вивченими творами: О.Стороженко «Скарб», Г.Тютюнник «Климко», М.Стельмах «Гуси -лебеді летять…» ).
Тлумачний словник – яке значення слова духовний?
Скарб, духовність,крила…
Матеріальне та духовне. Обгрунтуйте думку. (Використання двох шкатулок).
«За духовним хлібом нам нічого їздить до Європи» ( Нечуй – Левицький). Обгрунтуйте думку.
IІI. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу.
1Слово вчителя про цікаві факти із життя Л.Костенко
 Ліна Костенко – «нерозгадане чудо»,  «голос народу», «цариця поезії в Україні».ЇЇ поезія — це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі. То ж зараз доторкнемося всіма струнами до своєї душі та душі великої поетеси.
2. Виразне читання поеми «Чайка на крижині».
(Історія написання поеми)
4. Бесіда за змістом твору.
— Де перебувала героїня твору?
— Які зміни відбулися у порту з приходом весни?
— Що привернуло увагу героїні?
— Який діалог відбувся між героїнею і чайкою
— З чим асоціюється для героїні корабель?
    3.ПЕРЕГОРНЕМО СТОРІНКУ З ТЕОРІЇ ЛІТЕРАТУРИ(оповідання, казка)
Запис у зошитах. Диптих — два твори мистецтва, пов'язані одним   задумом.
4.Виразне читання поезії «Крила»
 
Чому людина має крила, а не може полетіти? Це залежить у більшій мірі від неї самої, її прагнення, бажання, цілеспрямованості, наполегливості,старанності.
Тому кожен повинен прагнути до самоствердження, подолання життєвих труднощів у сучасному житті, а цьому допоможуть наші крила.
5.Робота над поезією:
• Назвіть істот в природі, які мають крила. (Птахи, мухи, бджоли, коники…). Для чого вони їм потрібні?
• Коли говорять людині, що у неї виросли крила за плечима?
• Чому, на ваш погляд, Л. Костенко зазначає, що людина має крила?
• Чим людські крила відрізняються від пташиних? Як про це говориться в поезії?
• Які риси характеру Л. Костенко цінує в людині?
• Для чого потр
ібні крила?   (рівновага,  захист від негоди,  засіб для здобування їжі,  подати крило -  вияв дружніх стосунків)
• Як, на вашу думку, що у попередньому запитанні стосується людини?
• Яку людину вважають духовно багатою?
6.Слухання відеозапису виразного читання поезії «Крила» Б.Ступкою.
— Яка  головна думка цих поезій? (У кожної людини є свій берег — батьківщина. Де б людина не була, але рідний край для неї є наймилішим, найдорожчим. Кожен повинен прагнути до самоствердження, духовного зросту, вдосконалення).
7. Робота в групах :
а) образи твору, їх притчева метафоричність; І ГРУПА
б) символічне значення людських крил; ІІ ГРУПА
8.Творче завдання.  Відтворіть прозою розповідь самотньої чайки.
 Зима поступово втрачала свою силу. Крига скресала, лід кришився, б'ючись об берегове каміння. Річка була темна, широка і я пливла самотньо на останній крижині. Чайки держаться гурту, а я відпливала одна. Крижина піді мною була тонка і майже прозора. Я не боялася, що її розмиє весняна вода, що вона не вдержить мене, затріщить і відламається. Мені було байдуже, що вода піде колами. Я ж маю крила. Можливо, до самого моря лежить мій шлях.
— Чому героїня поеми звернула увагу на самотню чайку, які думки виникли у неї?
— Чи є щось спільне між цим морським птахом і героїнею твору?
9.Створіть інформаційне гроно : «Що потрібно в житті для птаха, для людини?»
—Які крила має людина? Відповідь дайте словами поезії.
Людські крила — правда, чесність, довір'я, вірність у коханні, щедрість на турботи, щедрість до роботи, вічне поривання, пісні, надії, поезії, мрії.
— Що означає вислів «виросли крила за плечима»?(Т.Шевченко,образ Яреми)
Які основні мотиви цих поезій? (Дружба, дух допитливості, жадоба відкриття, доброзичливість, любов до природи, індивідуальна неповторність людини).
IУ. Підсумок уроку.
-     Я, зустрівши Ліну Костенко,…
-     Яку  скриньку для себе обрали б?
-     Про які нові якості душі ви поговорили б з нею?
-      V. Домашнє завдання.
     Вивчити напам'ять один вірш (на вибір).




Комментариев нет:

Отправить комментарий